Poradniki o dogoterapii

Poradniki o dogoterapii

Szanowni Państwo,

w ramach naszej działalności, w oparciu o doświadczenia naszych dogoterapeutów oraz najnowszą wiedzą, dotyczącą pracy z psami przygotowaliśmy dwa poradniki. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

I. Zajęcia z dogoterapii
Celem powstania poradnika jest przedstawienie zasad, na których powinny opierać się zajęcia z dogoterapii. Znajdziemy tu wytyczne, ważne z uwagi na różne perspektywy uczestników terapeutycznej interakcji. Mamy nadzieję, że informację zawarte w publikacji pozwolą lepiej pojąć wszystkim zainteresowanym ideę oraz standardy tej formy terapii. Zapraszamy do lektury!

Poradnik powstał w ramach projektu „Pomocna łapa Dogtora: prowadzenie zajęć metodą dogoterapii dla mieszkańców Gdyni z orzeczeniem o niepełnosprawności”, współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdyni, będących w dyspozycji Gdyńskie Centrum Zdrowia.

II. Poradnik Domowa dogoterapia

Jedną z ważnych gałęzi działalności Fundacji jest poradnictwo dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy zamierzają zakupić psa w domu z nadzieją, że zostanie on terapeutą ich dziecka.

Na przestrzeni prawie 20-letniej działalności Fundacji wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacjami, gdy rodzice niepełnosprawnego dziecka zwracali się do nas z prośbą o pomoc w tej właśnie kwestii. Zastanawiali się czy w ogóle dobrym pomysłem jest wzięcie psa do domu i jakie ma on szanse, aby zostać psem terapeutycznym dla ich dziecka.

W niniejszym poradniku wyjaśniamy czym jest dogoterapia, kiedy kontakt z psem jest dogoterapią, jakie cechy musi posiadać pies terapeutyczny oraz jakie szkolenia musi przejść pies by pełnić rolę terapeuty. Wyjaśnimy również z czym wiąże się wzięcie psa do domu i czym kierować się przy wyborze psa. Przede wszystkim jednak postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy obecność psa w domu, w którym mieszka dziecko z niepełnosprawnością, możemy nazwać dogoterapią.

Domowa-dogoterapia-poradnik

Niniejszy poradnik został przygotowany w ramach projektu „Działalność rewalidacyjna, rehabilitacyjna, terapeutyczna, edukacyjna: prowadzenie zajęć metodą dogoterapii w Fundacji Dogtor oraz placówkach współpracujących” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdyni.