Poradnik Domowa dogoterapia

Poradnik Domowa dogoterapia

Jedną z ważnych gałęzi działalności Fundacji jest poradnictwo dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy zamierzają zakupić psa w domu z nadzieją, że zostanie on terapeutą ich dziecka.

Na przestrzeni prawie 20-letniej działalności Fundacji wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacjami, gdy rodzice niepełnosprawnego dziecka zwracali się do nas z prośbą o pomoc w tej właśnie kwestii. Zastanawiali się czy w ogóle dobrym pomysłem jest wzięcie psa do domu i jakie ma on szanse, aby zostać psem terapeutycznym dla ich dziecka.

W niniejszym poradniku chcemy wyjaśnić czym jest dogoterapia, kiedy kontakt z psem jest dogoterapią, jakie cechy musi posiadać pies terapeutyczny oraz jakie szkolenia musi przejść pies by pełnić rolę terapeuty. Wyjaśnimy również z czym wiąże się wzięcie psa do domu i czym kierować się przy wyborze psa. Przede wszystkim jednak postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy obecność psa w domu, w którym mieszka dziecko z niepełnosprawnością, możemy nazwać dogoterapią.

Domowa-dogoterapia-poradnik

Niniejszy poradnik został przygotowany w ramach projektu „Działalność rewalidacyjna, rehabilitacyjna, terapeutyczna, edukacyjna: prowadzenie zajęć metodą dogoterapii w Fundacji Dogtor oraz placówkach współpracujących” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdyni.