TERAPIA KYNOFOBII/ LĘKU WOBEC PSA

TERAPIA KYNOFOBII/ LĘKU WOBEC PSA

Człowiekiem, który się boi zaczynają rządzić rzeczy” przysłowie berberyjskie

Życie podporządkowane lękowi bywa bardzo trudne…Tylko osoby, które same to przeżyły lub znają kogoś z tego typu problemem wiedzą, jak uciążliwy bywa lęk w stosunku do psów. Ogranicza społecznie, rozwojowo, wpływa na poczucie wartości i wiele innych aspektów życia. Ktoś kto się „boi”, może mieć następujące przekonania:

Nie pójdę do mieszkania, gdzie jest czworonóg, nie wyjdę sam z mieszkania, nie pójdę na boisko/do lasu/nad morze. Wolę unikać różnych sytuacji, miejsc, aby nie musieć się zmierzyć z moimi uczuciami, obawami. Cierpię i jest to prawdziwe i silne doznanie, choć z zewnątrz wygląda na nieproporcjonalne do bodźca. Mogę czuć się przez to gorszy, ograniczony. Zdarzają mi się w lęku zachowania, które bywają niebezpieczne, np.: wolę przebiec na drugą stronę ulicy, niż spotkać się z psem. Gdy się boję serce bije mi szybciej, rozszerzają się źrenice, oddech staje się szybszy. Mam ochotę krzyczeć, uciekać lub zamieram. Nie mogę nic poradzić na swoje zachowanie, emocje, chociaż inni tego ode mnie wymagają/oczekują. Nie pomagają mi słowa typu „nie bój się”, „spróbuj”, „przesadzasz, przecież nic ci nie zrobi”, „uspokój się, pies wyczuwa twój strach”, „przecież on się ciebie bardziej boi niż ty jego”… Samo mi nie przejdzie, potrzebuję pomocy.

Lęk w stosunku do psów, KYNOFOBIA, należy do tak zwanych fobii specyficznych/swoistych. Są skuteczne sposoby pomocy osobie zmagającej się z tym problemem. W Fundacji Dogtor prowadzona jest terapia lęku w stosunku do psów. Zajmuje się tym psycholog, który ukończył również studia podyplomowe z zakresu psychologii zwierząt i dzięki temu może być przewodnikiem osoby z problemem kynofobii w świecie jego własnych uczuć oraz …w świecie psów, tajników ich zachowań. Terapie prowadzone są od 2009 roku i cieszymy się, że udało się skutecznie pomóc tak wielu osobom.

Więcej na temat fobii swoistych/specyficznych: FOBIE

Konsultacje prowadzi magister psychologii, oligofrenopedagog Barbara Kozłowska – Lidke

Cena: 180 zł/ 60 min