1%

1%

Przekaż 1% podatku na działalność Fundacji Dogtor

Czy chore dzieci może odwiedzać pies i leczyć je niczym prawdziwy lekarz? Ano może. Nie ma co prawda białego fartucha, nie zagląda nikomu do gardła i nie robi zastrzyków, ale na swój sposób leczy. A pacjenci czekają niecierpliwie, kiedy pan doktor w jedwabistym futerku poda im łapę, pomacha ogonem i poliże po głowie”.

Fundacja Dogtor to organizacja pożytku publicznego zajmująca się szeroko pojętą terapią przy udziale zwierząt. Podopiecznymi fundacji są nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także dzieci i młodzież zagrożona patologiami społecznymi, osoby w trudnej sytuacji życiowej, pacjenci szpitali psychiatrycznych a także osoby po traumie potrzebujące wsparcia psychologicznego. Co różni fundację od innych podobnych instytucji? Zwierzęta! To właśnie one pełnią najważniejszą rolę z szeregu proponowanych przez fundację terapii. Specjalnie szkolone psy biorą udział niemal w każdych zajęciach terapeutycznych zamieniając je w niezwykła przygodę i zamieniając trudny proces rehabilitacji w radosną zabawę z psem!

Przekazując 1% podatku na Fundację Dogtor pomagasz:

  • prowadzić zajęcia terapeutyczne
  • prowadzić zajęcia edukacyjne
  • szkolić psy terapeutyczne
  • propagować metodę dogoterapii jako formę rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

„(…) Ale z Julką było inaczej, ona miała oczy pełne łez i, co gorsza, od wielu dni nie odezwała się do nikogo ani słowem. Leżała z nogą w gipsie i kiedy ktoś ją odwiedzał, udawała, że śpi, lub
w milczeniu obserwowała sufit. (…) Za to po kilku dniach Julkę odwiedził dziwny gość. Był wielki, miał piękne złociste futerko i oczy jak dwa błyszczące kasztanki. Jego opiekun przywitał się z Julką i choć ona nawet na niego nie spojrzała powiedział:

– To jest Bratek. Jeśli nie masz nic przeciwko temu, posiedzi z tobą chwilę.
Potem, niezrażony brakiem odpowiedzi i panującą w pokoju ciszą, poklepał psa, szepnął mu coś do ucha i wyszedł.

Bratek jakby tylko na to czekał. Wspiął się na łóżko i polizał Julkę po nosie Potem podał jej łapę, a kiedy Julka ją uścisnęła, złoty ogon Bratka zafalował. Dziewczynka leciutko się uśmiechnęłą i wyciągnęła rękę, by pogłaskać gładki, jedwabisty łeb. Przy okazji strąciła z nocnej szafki małą, pluszową żabkę. Pies natychmiast podniósł maskotkę i położył na pierzynie. Julka, niewiele myśląc, zamachnęła się i rzuciła żabę na środek pokoju. Bratek pognał za nią na łeb na szyję i za chwilę
z żabą w pysku stanął przed Julką. Dziewczynka uśmiechnęła się, tym razem od ucha do ucha, odebrała psu pluszaka i cisnęła nim aż pod drzwi. Wielkie psisko jak złota strzała pomknęło
w tamtą stronę. Potem maskotka fruwała po całym pokoju, a Bratek uganiał się za nią. Czasem nawet łapał żabę dw locie i odnosił do rąk małej baletnicy. Julce podobała się ta zabawa. Zwłaszcza, że pies nie pytał jej w kółko, jak się czuje i dlacego nic nie mówi. On sam też nie był zbyt rozmowny, szczeknął może ze dwa razy i raz mlasnął jęzorem, kiedy Julka poczęstowała go krówką. Potem położył łeb na jej kolanach i czekał na pieszczoty. Był taki śliczny, że nie można było go nie pogłaskać. Dziewczynka objęła psa za szyję, zanurzyła ręce w jego futrze i przytuliła się, a pies trącił ją zimnym nosem jakby mówił: „No, uszy do góry. Nie takie połamane łapy już widziałem i wszystkie pięknie się pozrastały”.

Julka sama nie wiedziała, kiedy szepnęła do złotego ucha:

– Dobry, kochany pies. – To były pierwsze słowa, jakie powiedziała od wielu dni.”

Przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Dogtor pomagasz nam przywracać uśmiech!

W tekście wykorzystano fragmenty opowiadania „Bratek” pochodzące z książki Renaty Piątkowskiej „Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bis, Warszawa 2014

Aby ułatwić Państwu wypełnienie deklaracji Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych umieściło na swojej stronie bezpłatny program, dzięki któremu nie tylko z łatwością wypełnią Państwo formularz PIT, ale także przekażą Państwo swój 1% podatku wybranej organizacji działającej na terenie Gdyni!
Zachęcamy do korzystania z programu i oddawania 1% na rzecz działalności Fundacji Dogtor!

Aby przejść na stronę programu, kliknij w obrazek:

Zebrane fundusze przeznaczamy na prowadzenie zajęć terapeutycznych i edukacyjnych, działania związane ze szkoleniem psów, tworzenie materiałów informacyjnych i edukacyjnych oraz prowadzenie fundacyjnej biblioteki, do której dostęp mają rodzice naszych podopiecznych, wolontariusze oraz studenci trójmiejskich uczelni.